Про мед

Акацієвий мед

Акацієвий мед - один з найцінніших сортів меду. Сама назва акацієвого меду говорить про його походження. Він збирається бджолами з двох видів акацій - білої і жовтої. Від виду акації залежить і колір меду. Так акацієвий мед, зібраний з жовтої акації, має світло-жовтий колір, а мед з білої акації - практично безбарвний. Акацієвий мед має тонкий квітковий запах і м'який смак, у нього немає тої медової гіркоти, властивої іншим сортам меду (наприклад, гречаного).

Одне з відмінних властивостей акацієвого меду - це його здатність тривалий час знаходиться у рідкому стані, кристалізуватись він починає приблизно через рік після його збору.

Основний ареал збору акацієвого меду в Україні - Київська, Черкаська, Сумська області. Саме там через значні насадження акації збирається чистий акацієвий мед без домішок. Збирають цей мед наприкінці травня - початку червня, в цей невеликий проміжок часу (7-15 днів) цвіте акація. Завдяки високому вмісту фруктози, акацієвий мед легко засвоюється організмом і підходить для діабетичного і дитячого харчування. Через цілий ряд властивостей його ще називають «дитячим» медом - він не викликає алергії, містить велику кількість каротину і ферментів, що сприяють поліпшенню травлення.

Акацієвий мед має цілу низку різних цілющих властивостей. Його антисептичні властивості використовують при лікуванні кон'юнктивітів та інших очних захворювань, а також при лікуванні нейродермітів та екзем. В даному випадку має місце зовнішнє застосування акацієвого меду у вигляді водних розчинів і мазей. При регулярному вживанні акацієвий мед сприяє пониженню кров'яного тиску, він має м'яку заспокійливу дію і благотворно впливає при психічних розладах і нервових зривах. Акацієвий мед рекомендується вживати на ніч при безсонні. Також відзначено його цілющі властивості при різних шлунково-кишкових захворюваннях та захворюваннях нирок і печінки.

Мед з різнотрав'я

Цей мед один з найкращих сортів. Джерело - нектар лугових квітів (білої, рожевої і червоної конюшини, кульбаби, чебрецю, буркуну білого і жовтого, люцерни,шавлії, підмаренника, чистеця та ін.). Колір меду варіюється від світло-жовтого до коричневого (в залежності від трав, які відвідують бджоли).

Має приємний смак і дуже ароматний букет. Мед з різнотрав'я - прекрасний загальнозміцнюючий засіб, має позитивну дію на печінку, серце, органи дихання. Є гарним антисептиком при захворюваннях нирок, при зовнішніх шкірних захворюваннях. Застосовується при алергічних хворобах. Завдяки багатству нектару різних медоносних рослин, цей вид меду є одним з найпопулярніших серед покупців.

Липовий мед

Липовий мед - це один з цінних сортів меду. Цей мед прозорий, світло-жовтого, світло-бурштинового кольору, іноді з червонуватим відтінком, у нього чудовий незрівнянний аромат і прекрасний, сильний, інтенсивний смак.

Цей мед дуже запашний. М'ятний, бальзамічний, іноді гіркуватий і стійкий аромат нагадує запах липових лісів під час цвітіння. Липовий мед виробляється бджолами з нектару зеленувато-жовтих квітів липи, яку бджолярі називають царицею медоносних рослин тому, що у неї висока медопродуктивність.

Липовий мед дуже цінується за його виключно приємний смак і корисні властивості. Його використовують переважно при простудних захворюваннях, тому що мед має підвищену потогінну дію. Липовий мед незамінний при лікуванні ангіни, нежиті, ларингіту, бронхіту, трахеїту, бронхіальної астми. Надає хороший місцевий ефект при гнійних ранах та опіках. Липовий мед містить 36-37% глюкози і 39-40% фруктози, летючі і нелеткі протимікробні речовини. Має відхаркувальний ефект і злегка послаблюючу дію. Липовий мед застосовують при запаленні шлунково-кишкового тракту, ниркових і жовчних захворюваннях. Липовий мед найкращий для здоров'я і ніколи не приїдається. Добувається в районах зростання липових лісів, або штучних насаджень.

Соняшниковий мед

Соняшниковий мед - цей сорт меду, який дуже приємний на смак саме в рідкому стані, але, на жаль, він швидко кристалізується, при кристалізації стає золотистим, яскраво-бурштиновим, іноді навіть із зеленуватим відтінком, характеризується не сильним ароматом і приємним, дещо терпким смаком. Кристали дрібні, жовтого, або світло-бурштинового кольору, нагадують пряжене вершкове масло.

Соняшник - важлива медоносна рослина. Бджоли збирають нектар з золотисто-жовтих язичкових квіток цієї олійної рослини. Кошик - суцвіття соняшника - містить приблизно 1500 квіток, які бджоли перехресно запилюють, значно підвищуючи цим його плодоносіння. Для меду з соняшнику характерні високий вміст простих цукрів (глюкози і фруктози) і низький – сахарози.

Соняшниковий мед відрізняється найбільшою ферментативною активністю. Рекомендується він при лікуванні захворювань серця, дихальних шляхів і при шлунково-кишкових кольках. Також соняшниковий мед корисний при атеросклерозі, остеохондрозі, різних невралгіях. Він добре виводить шлаки з організму і нерідко застосовується як сечогінний засіб.

Чомусь серед покупців вважається, що закристалізований соняшниковий мед поступається за смаковими якостями іншим сортам. Але не поспішайте з висновками, одна з властивостей соняшникового меду - швидка кристалізація. В Україні соняшниковий мед зазвичай продається за нижчою ціною, ніж інші сорти, але за поживними та лікувальними властивостями він майже не поступається їм. В країнах Євросоюзу соняшниковий мед - це один з найдорожчих сортів.

Ріпаковий мед

Ріпаковий мед - білуватого кольору з жовтувато-зеленуватим відтінком, приємного аромату і на смак дуже солодкий. Мед дуже густий, швидко кристалізується (навіть у вуликах), погано розчинний у воді, при тривалому зберіганні може закисати. Ріпаковий мед бджоли утворюють з нектару жовтих квіток ріпаку - олійної рослини, знаменитого своїми ефірними маслами. Бджоли здатні зібрати за цілу добу близько восьми кілограмів цього ароматного нектару. Смак ріпакового меду залишає легку приємну гіркоту, злегка віддає гірчицею.

Зберігати ріпаковий мед потрібно обережно - він має особливість швидко скисати. У воді він розчиняється погано, що варто врахувати при створенні всіляких лікарських сумішей на воді з домішкою рапсового меду.

Європейські бджолярі називають ріпаковий мед "живим" за його сильні лікарські властивості. Саме ріпаковий мед заповнив прилавки європейських супермаркетів у різних видах і з різними назвами. Весняний, травневий - цей мед став обов'язковим компонентом лікувальних складів в Європі. Його використовують також і для вживання в їжу поряд з іншими добавками. У Польщі ріпаковий мед - практично традиційний засіб для лікування хвороб серця. Розчинений в молоці він рятує від важких ознак запалення горла. У ріпаковому меді підвищений вміст глюкози, більше 51%, що чудово впливає на розумову діяльність, проникаючи в судини мозку. Також ріпаковий мед швидко засвоюється в кишечнику і завдяки здатності виводити важкі метали з організму, високо цінується деякими фахівцями. Позитивно впливає ріпаковий мед на печінку і жовчні шляхи при вживанні в теплому рідкому вигляді. Як і всякий мед, ріпаковий мед сприяє регенерації шкіри і може використовуватися при опіках. Високий вміст бору в даному сорті меду відновлює кісткові тканини і допомагає діяльності щитовидної залози.

Гречаний мед

Гречаний мед за кольором може бути від темно-жовтого, до темно-коричневого кольору з невеликим червонуватим відтінком. Темні сорти меду останнім часом набувають все більшої популярності, і гречаний мед впевнено відносять до сорту з яскраво вираженими лікувальними властивостями. Ця зростаюча популярність темних сортів пов'язана з тим, що в них міститься більше мінеральних речовин, ніж у світлих сортах.

Склад мінеральних речовин у гречаному меді різноманітний, він включає: -макроелементи (калій, натрій, кальцій, магній, залізо, фосфор тощо); -мікроелементи (алюміній, мідь, марганець, свинець, цинк та ін).

Крім загальновідомих корисних властивостей меду, гречаний мед має кровотворну функцію, підвищує рівень гемоглобіну в крові, нормалізує артеріальний тиск, роботу нирок і шлунку. Всі ці властивості гречаного меду пов'язані з тим, що продукт вироблений бджолами з нектару квітучої гречки, який більше збагачений, порівняно з іншими сортами меду, залізом і білком. Крім кровотворних властивостей, гречаний мед є вираженим антисептиком, його застосовують для лікування гнійних ран, фурункульозу та інших шкірних захворювань.

Гречаний мед має гострий і пряний аромат і смак. Спробувавши його раз, вже ні з яким іншим сортом не переплутаєш, від нього добре "дере" в горлі. Гречаний мед кристалізується повільно (через 1 місяць). При кристалізації він перетворюється в кашкоподібну масу, в основному крупнозернистої форми кристалів. Часто після кристалізації, гречаний мед розшаровується на темну рідку фракцію (вгорі) та світлу закристалізовану (внизу), що є нормальним явищем. Зберігати гречаний мед, як і всі інші сорти, необхідно в закритому посуді, в сухих приміщеннях. У сирих приміщеннях мед може ввібрати в себе вологу і закисати.